• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/ttkdhatay/?fref=ts
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret68052

Basına ve Kamuoyuna saygı ile duyurulur

Son zamanlarda Kırıkhan Suriye sınırı civarında küçükbaş hayvanlara Kurt saldırıları yaşanmış, bunun sonucunda önemli miktarda koyun telef olarak köylümüz mağdur olmuştur. Ol

Basına ve Kamuoyuna saygı ile duyurulur
*
Son zamanlarda Kırıkhan Suriye sınırı civarında küçükbaş hayvanlara Kurt saldırıları yaşanmış, bunun sonucunda önemli miktarda koyun telef olarak köylümüz mağdur olmuştur. Olay sonrası Derneğimizin de girişimleri ile Kaymakamlık, İl Tarım Müdürlüğü ve İl Milli Parklar Şubesi Müdürlüğü gibi pek çok kurumla görüşülerek köylülerimizin mağduriyetinin giderilmesi konusunda önemli gelişmeler sağlanmıştır.
*
Yaşanan bu üzücü olay akabinde bazı çevrelerce derneğimiz ve devlet tarafından ''bölgeye kurt salındığı'' şeklinde söylentiler duyulmaya başlanmıştır. Aslında benzeri söylentiler Türkiye çapında kurt görülen her yerde dolaşmaktadır. Konu hakkında hem il Milli Parklar Şubesi, Hem Adana’daki Bölge Müdürlüğü, hem de Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmelerde Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir uygulama yapılmadığını kesin olarak öğrenmiş durumdayız. Derneğimizin böyle bir uygulama yapmış olması ise söz konusu bile olamaz. Hem böyle bir yetkimiz yok, hem de kurt barındıracak, besleyecek, taşıyacak ve onları bir yerlere salacak ne ekibimiz, ne ekipmanımız ne de böyle bir görevimiz var. Böyle bir şey söz konusu bile olamaz. Derneğimizin yıllardır en büyük çabası bölgedeki Hatay Dağ Ceylanlarını korumak iken onların bulunduğu alana kurt gibi bir yırtıcının birileri tarafından salınması durumu ortaya çıkacak bile olsa buna ilk karşı çıkacak olan da derneğimiz olacaktır.
*
Kurtlar bölgenin doğal bir türüdür ve binlerce yıldır yaşamaktadır. Şu ana kadar tespit ettiğimiz kurt sayısı dörttür. Bugün akşam saatlerinde sınır hattında görevli askeri erkan ile yapmış olduğum sohbette kurtların üçünün Halepli karakolu civarından Suriye tarafına geçtiklerini öğrenmiş bulunmaktayız. Bundan sonra bu şekilde köylülerimize zarar verecek durumların ortaya çıkmaması en büyük dileğimizdir. Benzeri olayların tekrar ortaya çıkması durumunda da aynı hassasiyet içinde konunun takipçisi olacağımızın ve köylülerimize yardımcı olmaya çalışacağımızın bilinmesini isteriz.
*
Yaşanan talihsiz olayların tekrar yaşanmaması adına köylümüze önerimiz sürülerinde mutlaka güçlü çoban köpekleri bulundurmaları, hayvanlarını sigortalayıp ahırlarını daha güvenli bir hale getirmeleri yönündedir.
*
Zarar gören köylülerimize tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletir saygılar sunarız.

Abdullah Öğünç
Hatay Tabiatı Koruma Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı..
hataytkd@hotmail.com

1169 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Hava Durumu