• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/ttkdhatay/?fref=ts
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret79265

HATAY KELEBEKLERİ

          Hatay ili, ülkemizin en güneyinde ve Doğu Akdeniz Bölgesinde yer alır. İlin güney ve doğusu Suriye, batısı Akdeniz, kuzeyi ise Osmaniye ve G.Antep ile komşudur. Bulunduğu konum ve Amanos Dağları’nın özelliklerinin birleşimi, zengin bir flora ve fauna ile karşılaşmamızı sağlar. Bu özelliğin sonuçlarını kelebeklerde de görürüz. Ülkemizde sadece Amanoslar’da uçan bazı türler yanı sıra, kuzey türlerinin bazılarını da bölgede görmek mümkündür. Bunlardan Çokgözlü Lübnanmavisi (Aricia bassoni) ile Polyommatus bollandi sadece Amanoslar’da görebildiğimiz iki türümüzdür. Ülkemizde dağılımı birkaç ille sınırlı olan Lübnan Esmergözü (Plebejus nichollae) yine Hatay’da uçan türlerimiz arasındadır. Amannisa (Melitaea athalia) ve Funda Zıpzıpperisi (Coenonympha arcania) kuzey türleri olarak bilinir ve Hatay’da da uçar.  -Amanos yaylaları..


-A.bassoni ülkemizde sadece Amanoslar’da uçuyor.


M.athalia, en güney uçuşu Hatay’dadır ve daha çok ülkemizin kuzeyinde görülür.           -P.bollandi erkek birey.

 

          Hatay ilinin kelebek zenginliğinden yola çıkan sayın Atahan ve ekibi, Tübitak desteği ile “Kelebeğimi Tanıyorum, Şimdi Kelebek Gözlem Zamanı” adı altında 2012 ve 2013 temmuz aylarında iki proje çalışması gerçekleştirmiş ve değerlendirme sonuçlarını rapor haline getirmişlerdir.  

-P.nichollae’nin ülkemizde görüldüğü dört ilden biri de Hatay’dır. 

          Amanoslar’ın güneyinde yer alan Kızıldağ, kelebek türleri yönünden geçmişten beri sürekli dikkat çekmiş ve yapılan çalışmalar sonucunda bunun önemi ortaya konmuştur. İl gözlemcilerinin yoğun ve sistemli çalışmaları yeni bölgeler ve türler bulunmasını sağlamıştır.            -Hatay’ın Çokgözlü Güzelmavisi (P.antiochenus) ve Hataylı İparhan (M.collina) 

          Amanoslar, ilin kuzeyinde orta rakımlardan sonra zengin Sibir orman örtüsüne sahiptir. Doğu kayını (Fagus orientalis), gürgen (Carpinus orientalis), karaağaç (Ulmus glabra), karaçam  (Pinus nigra), meşe ve Toros göknarı (Abies cilicica) türleri karışık gözalıcı ormanlar içindeki açık alanlar ve zirve step örtüleri en önemli kelebek sahalarıdır.  Amanoslar’da sonbahara merhaba..


Hatay ve kelebekleri dediğimizde aklımıza Antakya Kelebek Gözlem Topluluğu ve onun başarılı başkanı Dr. Ali Atahan gelir. Sayın Atahan başkanlığında yıllardır çalışan topluluk, il adına değerli kazanımlara imza atmışlardır. Bu çalışmalar sonucu il kelebek tür listesi 152 olarak bildirilmiştir (Atahan 2013).          -C.arcania bir kuzey kelebeği olup, ilimizde uçan türlerdendir.

          Hatay ilinde yerli ve yabancı birçok gözlemcinin kelebek çalışması biliniyor. Ülkemizin en önemli, dünya çapında entomoloğu Prof.Dr. Ahmet Ömer Koçak başta olmak üzere, Torben B Larsen, Dominique Dumont,  Frederic Carbonell gibi yabancı gözlemcilerin çalışmaları da mevcuttur. 

          -P.bollandi dişi birey. Endemik türümüz, bir Amanos kelebeği. 

Kendisinden çok sevdiğimiz kelebeklerin yanı sıra insanlık, ağabeylik, hoşgörü ve tevazu dahil birçok meziyet öğrendiğimiz Prof.Dr. Olcay Yeğin hocamızın anısına..

 

                                                                         Yine hazan mevsimi, uçmayı unuttu kelebekler,

                                                                         Sense uçup gittin, unutulmaz dercesine gökler.

                                                                         Biliyorum ki, her baharda rengarenk dönecekler,

                                                                         Binlerce kelebek kanatlarında seni getirecekler..

                                                       

                                                                                                                Mehmet Çelik 30.09.2015


          Medeniyetlerin harmanlandığı Hatay, değişik iklimlerin kavşak noktası olması nedeniyle doğasında da büyük zenginlikler sunar. Kuzeyden güneye, doğudan batıya her köşesi  enfes farklılıklarla sizi büyülemeye hazırdır. Bulunduğu bölge itibarıyla yılın 12 ayında kelebek gözlemi yapmak mümkündür. Ova türleri bahar ve güz aylarında daha revaçta olurken, sıcak yaz aylarında Amanoslar ve Ziyaret Dağının serin yaylalarında kelebek gözlemi yapmak oldukça keyif vericidir. Misafirperver yöre insanının dost canlısı tavırları ve zengin Hatay mutfağıyla tanışmadan bölgeden ayrılmamak gerekir.

          Sevgilerle..

 

                                                                                                                                                     Mehmet Çelik

                                                                                                                                                 S.M. Mali Müşavir

                                                                                                                                           Kelebek ve Doğa Gözlemcisi

          Kaynaklar:

1-      AdaMerOs Türkiye Kelebek Gözlem Topluluğu; Prof.Dr. Zeynel Cebeci, Mehmet Çelik, Turgut Sarıgül

2-      Karadeniz Fen Bilimleri Dergisi, ISSN: 1309-4726 http://kfbd.giresun.edu.tr, Hatay’da Kelebek Gözlem Çalışmalarının Değerlendirilmesi Erol Atay, Ali Atahan, Mehmet Gül, Umut Kılınç

3-      Türkiye’nin Kelebek ve Güveleri, Olcay Yeğin

Üyelik Girişi
Hava Durumu